Ağrı Dağı, Nerede, Yüksekliği Kaç Metredir, Özellikleri, Hakkında Bilgi

Koordinatlar: 39°39′19″N 44°48′12″E / 39.6553°N 44.8034°E / 39.6553; 44.8034 (Harita)

Ağrı Dağı
NEO ararat big.jpg
Ağrı Dağı’nın uydu fotoğrafı
Diğer adlar Ararat
Konum Doğubeyazıt, Ağrı Türkiye Türkiye
Koordinatlar Enlem:39° 42′ 0″ Kuzey Boylam: 44° 17′ 0″ Doğu
Sıradağ
Yükseklik 5 137 m
Çıkıntı
Tür Stratovolkan
Son patlama 1840[1]
Jeolojik yaş
İlk çıkış 9 Ekim 1829, Frederik Von Parat
Oksijensiz ilk çıkış
En kolay rota Güney rotası

Ağrı Dağı (Ermenice: Արարատ, Ararat ya da Մասիս, Masis, Selçuklular döneminde: Eğri Dağ), Türkiye‘nin en yüksek dağıdır. Zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, Türkiye’nin doğu ucunda, Ağrı ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dağ, İran‘ın 16 km batısında ve Ermenistan‘ın 32 km güneyindedir. Dağın %35′lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %65′lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir[2].
Ağrı dağı 5137 metrelik rakımıyla, Türkiye‘nin en yüksek doruğudur. Ağrı Dağı iki zirveden oluşur. Bunlar 5137 metrelik Atatürk Zirvesi[3] (Büyük Ağrı) ile 3898 metrelik İnönü Zirvesi’dir. (Küçük Ağrı)[4]. 4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır ve Türkiye’nin en büyük buzuludur.

İsimler

Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağının farklı dillerde birçok ismi vardır. Başlıcaları, Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel ül Haris‘tir.

Tarih

Ağrı Dağının simülasyonu

Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufan‘dan sonra Nuh’un gemisi ne ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır. Bir inanışa göre, Eski Ahid‘teki Tekvin babında Nuh’un gemisi‘nin karaya oturduğu dağ bu dağdır. Fakat, Kuran’ı Kerim‘de Nuhun gemisinin “Cudi’ye oturduğu” belirtilmektedir[5]. 1950′li yıllarda, havadan çekilen fotoğraflardaki gemiye benzeyen şekiller Nuh’un gemisinin bulunduğu yönünde yorumlandı, ancak daha sonra bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Dağcılık Tarihi

Marco Polo‘nun hiçbir zaman çıkılamayacak dediği dağa ilk tırmanış, kayıtlara göre 9 Ekim 1829‘da Prof. Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirildi. İlk kış solo tırmanışı ise 21 Şubat 1970‘te Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirildi. 1980′li yıllarda binlerce dağcı Ağrı Dağı’nı ziyaret etti. Ağrı’ya tırmanış 1990 yılında yasaklandı. 1998‘de Dağcılık Federasyonu’nun bir grup dağcıya izin vermesiyle bu yasak kaldırıldı.

Güney yüzünden yapılan tırmanışlar “klasik rota” olarak nitelendirilir ve Ağrı‘nın Doğubayazıt ilçesinden başlar. Iğdır yönünden gerçekleştirilen kuzey rotaları ise daha teknik buzul tırmanışlarını içerir ve dağa ulaşım açısından biraz daha ayrıntılı hazırlıklar gerektirir.

Yazar : wiki | Tarih : 23 Ekim 2012
Katagori: Genel
“Ağrı Dağı, Nerede, Yüksekliği Kaç Metredir, Özellikleri, Hakkında Bilgi” Yazısı için 1 Yorum Var
  1. sana neeeeeeeeeeeeeee diyor ki:

    ççççççççççççççööööööööööööööööööööööööökkkkkkkkkkkkkkkk ggggggggggüüüüüüüüüüüüüüzzzzzzzzzeeeeeeeeeeeelllllllllllllllll

Yorumunu Bırak


8 + = 16

Son Yazılar

Bilgi Yarışması

Diyanet İslam Ansiklopedisi