İnternet sansürü Nedir, Kimdir, Hakkında Bilgi


Vikipedi, özgür ansiklopedi


Atla: kullan, ara
İnternet sansürü (İngilizce: Internet censorship), internetteki bilgilere erişmeye veya bilgi koymaya yönelik denetime verilen addır. İnternet sansür, sansürün en yeni türlerinden biridir. Devlet, hükümet organları, İnternet sağlayıcı ve interneti kontrol etme imkanı olan şirket ve kurumların kullanıcıların İnternetteki faaliyetine kontrol veya yasaklar koyması demektir. İnternet sansürün giderilmesi şu anda İnternetin en büyük sorunlarından biridir. İnternetle ilgili olan birçok şirket internet sansürünün giderilmesi, ayrıca İnternet sansürden kaçınma yolları aramakla meşguldürler.


Öyle ki, Google ve Orta Avrupa Üniversitesi 20-22 Eylül 2010 yılında Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘de “Özgürlük’te İnternet 2010″ uluslararası önlemini düzenleyip bu konuda tartışmışlar. Ayrıca çeşitli kurumlar ve şirketler İnternette anonimliği sağlamak, bloklanmış sayfalara girmeye ortam yaratmak için değişik araçlar hazırlamıştır. Bu araçlara Freegate, Dynaweb, Tor, JonDo, Puff, Ultrasurf, Tor Tarayıcı Bandlı, Psiphon, Hotspot Shield ve başkaları dahildir.


[değiştir] Dünya ülkeleri

Reporters Without Borders internet sansürü derecelendirmesi ██ Kısıtlama yok ██ Bazı kısıtlamalar ██ Gözetleme altında ██ İnternetin kara delikleri (en ağır kısıtlar)

2009 yılında Reporters without Borders 12 ülkeyi internet düşmanı ilan etti.[değiştir] Genelde hedef olan siteler


Çoğunlukla devlet kontrolünde yapılan sansürlerle pek çok internet sitesi erişime kapatılmaktadır. Bu sitelerin başında cinsellik, kumar, ırkçılık gibi temalara sahip siteler ile pek çok serbest paylaşım siteleri hedef alınmıştır.  • Pornografik siteler
  • Sosyal ağlar
  • Siyaset günlükleri
  • Nazi ve benzeri siteler
  • Dini siteler

[değiştir] Dış bağlantılarCommons-logo.svg

Wikimedia Commons’ta
İnternet sansürü ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.


  • Censorship Wikia, an anti-censorship site that catalogs past and present censored works, using verifiable sources, and a forum to discuss organizing against and circumventing censorship
  • How to Bypass Internet Censorship, also known by the titles: Bypassing Internet Censorship or Circumvention Tools, a FLOSS Manual, 10 March 2011, 240 pp.
  • “Index on Censorship”, web site for the London based organization and magazine that promots freedom of expression
  • Internet censorship wiki, provides information about different methods of access filtering and ways to bypass them

Yazar : wiki | Tarih : 28 Ekim 2012
Katagori: Genel

Yorumunu Bırak


+ 9 = 15

Son Yazılar

Bilgi Yarışması

Diyanet İslam Ansiklopedisi