Mehmet Ali Şahin Kimdir, Hayatı Eserleri Hakkında Bilgi


Vikipedi, özgür ansiklopedi


Atla: kullan, ara



































Mehmet Ali Şahin
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
Görev süresi
9 Ağustos 2009 - 12 Haziran 2011
Yerine geldiği Köksal Toptan
Yerine gelen Cemil Çiçek
Türkiye Başbakan Yardımcısı
Görev süresi
18 Kasım 2002 - 29 Ağustos 2007
Yerine geldiği Şükrü Sina Gürel
Devlet Bahçeli
Mesut Yılmaz
Yerine gelen Nazım Ekren
Hayati Yazıcı
Cemil Çiçek
Kişi bilgileri
Doğum 16 Eylül 1950 (1950-09-16) (62 yaşında)
Karabük
Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi

Mehmet Ali Şahin, (d. 16 Eylül 1950, Ovacık, Karabük), Türk avukat ve siyasetçi, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı yapmıştır.


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdi. Serbest avukatlık mesleğiyle beraber siyasete de atıldı; Refah Partisi Eminönü İlçe başkanlığını yaptı. 1994 yerel seçimleri‘nde Refah Partisi’nden Fatih belediye başkanlığına aday oldu. Seçimi kazanmasına rağmen oy pusulalarında yapılan yanlışlık gerekçesiyle seçimler iptal edildi. Temmuz 1994′te yenilenen seçimlerde ANAP adayı Sadettin Tantan‘a karşı yenildi. 1995 Genel Seçimleri‘nde Refah Partisi listesinden İstanbul milletvekili seçilerek TBMM‘ye girdi. 1999′da ise Refah Partisi’nin ardılı olan Fazilet Partisi listesinden gene İstanbul milletvekili seçildi.


2001′de Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi oldu. 20., 21. ve 22. dönem İstanbul, 23. dönem Antalya milletvekili olarak TBMM‘de görev almıştır. AK Parti’de grup başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu üyeliğinde de bulundu. 59. Hükümette devlet bakanı ve başbakan yardımcılığı görevinde de bulundu. 60. Hükümette ise adalet bakanı olarak görev yaptı. 5 Ağustos 2009′da seçildiği TBMM Başkanlığını iki yıl sürdürdü.


24. Dönem Karabük milletvekili olarak TBMM’ye tekrar girmiştir.



Commons-logo.svg

Wikimedia Commons’ta
Mehmet Ali Şahin ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
















Siyasi görevi
Önce gelen:
Köksal Toptan
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
Seal of the Turkish Parliament (Türkiye Büyük Millet Meclisi).svg

9 Ağustos 2009 – 12 Haziran 2011
Sonra gelen:
Cemil Çiçek
Önce gelen:
Şükrü Sina Gürel
Devlet Bahçeli
Mesut Yılmaz
Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı
ve
Başbakan Yardımcısı

18 Kasım 2002 – 29 Ağustos 2007
Sonra gelen:
Nazım Ekren
Hayati Yazıcı
Cemil Çiçek
Önce gelen:
Fahri Kasırga
Türkiye Adalet Bakanı
28 Ağustos 2007 – 1 Mayıs 2009
Sonra gelen:
Sadullah Ergin
































Yazar : pronar | Tarih : 08 Kasım 2012
Katagori: Genel

Yorumunu Bırak


8 + 6 =

Son Yazılar

Bilgi Yarışması