Sihirli Yaratıklar (Harry Potter) Nedir, Kimdir, Hakkında Bilgi


Vikipedi, özgür ansiklopedi

(Ruh Emiciler sayfasından yönlendirildi)

Atla: kullan, ara


J. K. Rowling‘in Harry Potter serisinde geçen sihirli yaratıkların listesidir. Bu listede cincüceler, evcinleri, kurt adamlar, testraller ve tek boynuzlu atlar bulunabilir.Bunlar kitapta genellikle az ama önemli roller üstlenirler.


Bunlar;Konu başlıkları

 [gizle


[değiştir] Tanınmış yaratıklar


[değiştir] Atadamlar


Harry Potter serisinde atadamlar (Centaurlar) insanlardan daha fazla akıllı olduğu iddia edilen vahşi yaratıklardır. Seride geçen atadam isimleri  • Firenze
  • Bane
  • Magorian
  • Ronan

[değiştir] Ev cinleri


Ev Cinleri zengin büyücü evlerinde yaşar. Bir çeşit köledirler. Ancak efendileri onlara giysi veya onların kullanabileceği bir hediye verirlerse özgür olurlar. Şu ana kadar kitaplarda karşımıza çıkan ev cinleri şunlardır:Ayrıca ev cinleri için E.R.İ.T kurulmuştur.(Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu’dur).(4.Kitapta Hermione kurmuştur)Ron la evlendikten sonra da bunu ilerletip başına geçmiştir.


[değiştir] Testraller


Testraller ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nda karşımıza çıkar. Testralleri görebilen insanlar herhangi birinin ölümünü görmüş insanlardır. Hogwarts‘ta arabaları çekerler. Çok iyi yön duyguları vardır. Testrallere gidilecek yerin adının söylenmesi yeterlidir, onlar isteyeni istediği yere götürebilir. Boş ve ölü bakan gözleri vardır. Vücutlarında hiç yağ ve kas bulunmaz sadece kemikleri ve derileri vardır. Koyu renkli derileri kemiklerine yapışıktır ve tüm kemikleri sayılabilir. Bu yaratık bir pegasus türüdür. Büyük ölçülerde yarasa kanadına benzeyen kanatları vardır. Büyücüler genellikle bu yaratığı sevmezler. Çünkü ölümü çağrıştırır. İngiltere‘de testralleri ehilleştirmiş tek kişi Hagrid‘dir.


[değiştir] Inferius


Inferius (çoğul:Inferi) Harry Potter kitap/film serisindeki yaratıklardan biridir. Aslında Inferiuslar ölü bedenlerdir fakat kara büyü kullanılarak canlandırılırlar. Onu yaratan büyücü veya cadı tarafından bir kukla gibi kullanılırlar. Mağaralarda özel görev alırlar. Zombilerin bir çeşidi olarak da düşünülebilir. Eskiden Lord Voldemort Inferiusları hizmetkârları olarak kullanmıştır. Sadece ateş ile durdurulabilirler. İsimlerinin kaynağı Yunan ölüm tanrısı Hadestir. Hades’in takma ismi Inferidir.


[değiştir] Tekboynuzlu at


Tekboynuzlu atların (Unicorn) kanını içenler hangi durumda olurlarsa olsunlar o an için hayatta kalırlar, ama o kadar saf bir canlı öldürülmüştürki,kanı içenlerin dudaklarına değdiği andan itibaren lanetli bir hayat geçirirler,Felsefe Taşı kitabında Voldemort Unikorn öldürmüştür ve kanını içmiştir.


[değiştir] Karakterler


[değiştir] Peeves


Hogwarts’da ortalığı birbirine katan hortlak.


[değiştir] Fawkes


Albus dumbledore’un anka kuşudur. Harry’e (özellikle 2. kitapta) çok yardım etmiştir. Sırlar Odası’nda ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Voldemort’tan kaçmasına ve Albus Dumbledore’un okuldan Azkabana gitmemesi için kaçmasına yardım etmiştir.6. kitapta Dumbledore’un ölümünden sonra Hogwarts’ı terk etmiştir. Ayrıca göz yaşlarının iyileştirici bir etkisi vardır(2. kitapta Harry’i bu sayede kurtarmıştır) ve Harry’nin asasının özünde Fawkes’ın teleği bulunmaktadır.


[değiştir] Dobby


Harry Potter‘ın 2. sınıftayken, hayatını kurtarma girişimi sırasında tanıştığı ev cini.


Dobby,Harry Potter tarafından özgür bırakılmadan önce Harry’nin okuldaki düşmanı Draco Malfoy‘un ailesine hizmet eder. Harry onun çok ağır koşullar altında çalıştırıldığını ve sürekli cezalandırıldığını bildiği için onu Lucius Malfoy‘un hizmetinden çıkarmak için Lucius Malfoy’un ona giysi vermesini sağlar ve onu özgürlüğüne kavuşturur. Dobby’nin Harry Potter’a büyük bir bağlılığı vardır. Artık özgür bir ev cini olmasına karşın Harry Potter’a yardım etmek için elinden gelen çabayı gösterir. Fakat onun yardımları genellikle felaketle sonuçlanır. Serinin ikinci bölümü olan Sırlar Odası’nda Lucius Malfoy yüzünden sırlar odasının tekrar açılacağını bildiği içn Harry’nin Hogwarts’a gitmesini engellemeye çalışır. Şapkalara ve çoraplara bayılır. Hermione’nin ördüğü bütün şapkaları o aldı. D.O toplantıları için ihtiyaç odasını buldu (Filmde Neville Longbottom bulmuştur). Son kitapta Harry ve arkadaşlarını Malfoy’ların malikanesinden buharlaştırırken Bellatrix Lestrange tarafından atılan bir bıçak ile öldürülür.


[değiştir] Kreacher


Black ailesinin ev ciniydi. Hayatının amacı başının kesilip tıpkı annesininki gibi bir plakaya konmasıdır. Çok yaşlı görünen Kreacher’ın derisi vücuduna birkaç beden bol gibi gibi durur. Diğer ev cinleri gibi kel olmasına rağmen, yarasalarınkine benzeyen kocaman kulaklarından beyaz kıllar fışkırır. Gözleri kan çanağından farksız soluk gri rengi ve domuzlarınkine benzeyen iri bir burnu vardır. Peştamal gibi beline bağlanmış pis bir paçavra dışında tamamen çıplak dolaşır. Kambur bir şekilde ayaklarını sürüyerek, kurbağa gibi kalın ve boğuk sesiyle mırıldanarak ortalarda dolaşır. Mırıldanmalarını duyarak kendisine kızacaklarından hiç korkmaz. Hatta zaman zaman duymaları için bu şekilde mırıldanır. Mrs.Black’e aşırı bağlılığı nedeniyle, Sirius Black evde temizlik yapmaya kalktığında elinden geldiğince birçok eşyayı gizli gizli kendi yerine taşır. Sirius’u her nekadar sevmese de ona karşı gelme cüretini gösteremez. Black ailesinin son ferdi olan Sirius Black 12 yıl Azkaban‘da kalınca evde tek başına kalan Kreacher bu süre zarfında portredeki Mrs.Black’ten emirler alıp tek başına konuşmuştur. Mırıldanmalar da buradan gelse gerek. Sirius Krecaher’den nefret etse bile Zümrüdüanka Yoldaşlığı hakkında bildiklerinden dolayı onu evden kovamamaktadır. Bodrum katındaki mutfaktan geçilen kilerin olduğu yerde kirli bir kapıdan girilen yüklükte kalmaktadır. Yüklüğün büyük bir kısmın kaplayan eski moda bir kazanın altında kendine bir yer yapmıştır. Kazanın altından geçen borularla yer arasındaki yarım metrelik boşlukta türlü türlü paçavralar ve eski kokmuş battaniyeler yığılmıştır. Belli ki geceleri Kreacher burada yatmaktadır. Geri kalan boşlukta ise Sirius’un evi temizlerken attığı aileye ait eşyalar ve yemek kırıntıları bulunmaktadır.


İlk kez Harry’nin okuldaki beşinci yılının noel tatilinde geldiği Grimmauld Meydanı, 12 Numarada ortaya çıkmıştır.Bu ev Harry’nin vaftiz babası Sirius Black’in evidir; ancak Black bir kaçak olduğundan ve diğer yoldaşlık üyelerinin evleri uygun olmadığından yoldaşlık bu evde toplanmaktadır.Yoldaşlıkta Lord Voldemort ve Ölüm Yiyen‘lerinin durdurulması gibi konular konuşulduğu için Kreacher birçok gizli bilgiyi bilmektedir.Ayrıca bazı yoldaşlık üyeleri safkan olmadığı için sürekli onları kovmaya çalışmaktadır; çünkü ev cini, Black soyunun büyücüler arasındaki en saf soylardan biri olduğunu savunmaktadır ve bu eve safkan olmayanların girmemesi gerektiğini belirtmektedir.


Kreacher, Yoldaşlık döneminde Sirius Black dışında başka efendilere de hizmet etmektedir. Black ailesinden saygı duyduğu Black’in küçük kuzeni olan Narcissa Malfoy‘a Yoldaşlık planları ve yaşadıkları yer haricinde önemsiz gibi görünen diğer bilgileri vermekten çekinmemiş, dolayısıyla Voldemort’un Harry için en önemli kişinin Sirius Black olduğunu öğrenmesine neden olmuştur. Bu açıklamaları Harry’nin başının belaya girmesine neden olmuştur.


Beşinci yılın sonlarına doğru bakanlıktaki karmaşada Sirius’un, büyük kuzeni Ölüm Yiyen Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmesinin ardından Kreacher ve Grimmauld Meydanı-12 Numara artık akrabalık bakımından Bellatrix’indir.Ancak Sirius, Harry’yi çok sevdiği için cini ve evi Harry’ye miras olarak bırakır.Bu da Kreacher’in Harry’ye itaat etmesiyle anlaşılır fakat Harry, ona gerek duymadığından, onu Hogwarts yemekhanesinde çalışmak üzere görevlendirir.Böylece orada bulunan öbür ev cinleri de ona göz kulak olabilecektir.


Kreacher her ne kadar Harry’nin vermiş olduğu emirleri yerine getirmeye çalışsa da, Harry gibi bir efendisi olduğu için utanç duymaktadır. Hele ki Harry kendisinden, eski hanımının safkan kardeşinin torununun torununu olan Draco Malfoy‘u gizlice izleme görevi verince çılgına dönmüş ama çaresiz uygulamak zorunda kalmıştır.


Harry, Ron ve Hermione Kovuk’taki baskından sonra 12 Numara’ya geri döndüklerinde Kreacher tekrar ortaya çıkar. Orada onlara hizmet eder, ayrıca aile hatıraları, R.A.B (Regulus Arcturus Black) ve hortkuluk hakkında da bilgi verir. Harry ona sahte hortkuluğu eski efendilerinden bir hatıra olarak saklaması için verir. Bununla birlikte Kreacher, üç arkadaşın ev cinleri ve diğer sihirli yaratıklara karşı diğer büyücülerden çok farklı yaklaştıklarını, onlara değer verdiklerini farketmesini sağlayacak konuşmalarına şahit olur ve Harry’e karşı tavrını değiştirir. Onlara severek hizmet etmeye başlar ve hatta hikâyenin sonunda Hogwarts Savaşı’nda Hogwarts’taki bütün ev cinlerini de etrafına toplayarak Harry’nin yanında savaşa katılır.


[değiştir] Crookshanks


Crookshanks Hermione Granger’ın kedisidir.Hermione ile bazen anlaşamadıklarında saklanır.Ginny Weasley ile çok iyi anlaşır.Ginny saklandığı yerden ikna ile çıkartabılır.


Crookshanks Zümrüduanka Yoldaşlığı evinde Harrylerin Sırları Öğrenmesini engellemiştir.


[değiştir] Hedwig


Hedwig: Harry Potter‘ın karbeyazı renkli baykuşudur.Kehribar renginde gözleri vardır ve oldukça zekidir.Bu baykuşu ona Diagon Yolu‘ndan Hagrid almıştır.Kuş genellikle posta aracılığı ile kullanılıyor olsa da Harry Potter için çok önemlidir. Ancak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda Privet Drive’de Zümrüdüanka Yoldaşlığı ve Ölüm Yiyenler arasındaki bir çatışmada bir Avada Kedavra lanetinin uğraması sonucu ölür.Harry sesini bir ara duyarmış gibi oluyor.


[değiştir] Nagini
Nagini
Harry Potter karakteri
Bilgi
Bağlılık Voldemort

Nagini Voldemort’un yılanıdır ve yeniden hayata dönmek için hazırladığı iksirde gerekli olan yılan zehrini Nagini’den sağlamıştır. O yüzden Voldemort için çok değerlidir.


Boynu insan baldırı kalınlığında, gözbebeği olan yerde dikey çizgiler vardır.


Daima Voldemort’un emirlerini yerine getirmek üzere hareket eder. Kılıktan kılığa girdiği için bazen tanımak imkansızlaşır. Örneğin Harry ve Hermione on altı sene sonra bilinmezleri araştırmak üzere Godric’s Hollow’a geldiklerinde onları evine davet eden Bathilda Bagshot kılığına girmiştir. Oysaki gerçekte Bathilda aylar önce zaten ölmüştür. Voldemort, Harry Potter’ın bir gün mutlaka Godric’s Hollow’a geleceğini bildiğinden onu orada bekletmiştir. Nagini Harry ve Hermione’ye saldırıp onları oyalarken, Voldemort oraya doğru geliyorken son saniyede kaçmayı başarmışlardı.


Bağıran Baraka’da Snape’in Mürver Asa’nın gerçek sahibi olduğunu anlayan ve onu öldürmeden Asa’nın gerçek sahibi olamayacağını farkeden Voldemort yine Nagini’ye Snape’i öldürme emrini vermiştir.


Sakladığı Hortkuluk’lar bir bir Harry tarafından bulununca son çare olarak Nagini’yi korumakta bulan Voldemort onun için yıldızlı bir küre oluşturmuştu. Nagini kürenin içinde serbestçe kıvrılıp bükülüyor, havada desteksiz olarak süzülüyor gibiydi.


Ne zaman ki Voldemort, Harry’yi öldürdüğünü sandı; işte o zaman Nagini artık kafesinden kurtulmuş yine özgürce dolaşmaya başlamıştı. Okulun önünde Voldemort’un Harry’nin bedenini yere bırakıp zaferini ilan ettiği anda çıkan kargaşa da Neville Harry’den aldığı talimatla Nagini’nin kafasını Gryffindor’un kılıcıyla kopardı.


[değiştir] Grawp
Grawp
Harry Potter karakteri
İlk görünüş Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Yaratan J. K. Rowling
Bilgi
Tür Dev
Cinsiyet Erkek
Bağlılık Hagrid

Harry Potter’da, Grawp, Hagrid‘in üvey kardeşidir. Annesi babasından ayrıldıktan sonra başka bir devle birlikte olmuş ve üvey kardeşi olan Grawp’u doğurmuştur. Harry Potter serisinin beşinci kitabı olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nda ise Hagrid devleri ikna etme görevinde dağlarda yaşayan devlerin arasında kardeşini bulur ve onu Hogwarts‘ın yanındaki Yasak Orman‘a getirir. Grawp devlere göre küçük kalır; çünkü beş metredir (Devler ortalama 6-7 metre, en büyükleri ise 7,5 metredir).


[değiştir] Böcürt


Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde geçen Böcürt, karşısındaki kişinin en çok korktuğu şeye dönüşebilme özelliğine sahiptir. Harry’nin karşısında Ruh Emici’ye dönüşür. Böcürt’leri yenmek için en çok korktuğunuz şeyin komik bir halini düşünmeniz ve “”Riddikulus”" demeniz gerekir.


[değiştir] FirenzeFirenze
Harry Potter karakteri

At-adam Firenze
İlk görünüş Felsefe Taşı
Son görünüş Ölüm Yadigârları
Yaratan J. K. Rowling
Seslendiren Brendan Gleeson
Bilgi
Tür At-adam
Cinsiyet Erkek
Meslek Hogwarts Kehanet öğretmeni
Bağlılık Albus Dumbledore

Firenze, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde bir atadam karakteri. Adını Floransa kentinden alır.


İlk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında adı geçmiştir. Kitapta Harry’nin hayatını kurtarmış ve böylece iyi bir dostluk kurmuşlardır. Böylece Harry’nin Sirius‘u araması kolaylaşmıştır. Hogwarts‘ta Kehanet dersine girmiştir. Harry Potter ile ilk kez Yasak Ormanda karşılaşmışlardır. Daha sonra Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında Kehanet öğretmeni olmuştur ve diğer at adamlar tarafından Yasak Orman‘dan kovulmuştur.


[değiştir] Ruh Emiciler


J.K Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitaplarındaki hayali yaratıklar.


Ruh Emiciler kötü ve korku veren yaratıklardır, bunun nedeni ise ruhlarının olmamasıdır. İnsanların mutlulukları ve umutlarıyla beslenirler. Eskiden Azkaban Hapishanesi‘nin gardiyanlarıydılar fakat Voldemort‘un dönüşünden kısa bir süre sonra ona katıldılar. Bu yaratıklardan korunmanın tek yolu Patronus büyüsüdür. Büyü bir çeşit mutluluk kalkanıdır ve yapmak oldukça zordur. Ayrıca Ruh Emiciler Mugglelar tarafından görülemezler fakat hissedilebilirler. Üremeleri yoğun bir sise ve soğuğa neden olur. Kingsley Shacklebolt ‘un Sihir Bakanı olmasıyla beraber bakanlık için çalışmalarına son verilmiştir. Ruh emici saldırılarından sonra bir parça çikolata iyileşmeyi kolaylaştırır. Saldırıda alınan hasar kişinin geçmişte yaşadıkları veya ruh hali ile bağlantılıdır.

Yazar : wiki | Tarih : 10 Aralık 2012
Katagori: Genel

Yorumunu Bırak


+ 5 = 6

Son Yazılar

Bilgi Yarışması

Diyanet İslam Ansiklopedisi